BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takfotogenlampa 12554020
*
nr 1255 4020
Takfotogenlampa
Majolika
Kondition: lagad
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 maj 2019
kl 18:51:11
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/5 15:34:12
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
-
5171 Ljuskrona
Empirestil. Höjd: 50 ca
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:51
-
5287 Ljuskrona
Italien. Höjd: 60 cm
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:23
-
5357 Ljuskrona
Rokokostil. Höjd: 75 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:56
-
5237 Malmkrona
1800-tal. Höjd: ca 55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:49
-
5056 Plafond
Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Orrefors. Gla..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:32
-
5356 Takarmatur
med prismor. Diameter: ca 40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:55
*
Takfotogenlampa
Kondition: lagad
nr 1255 4020
Takfotogenlampa
Majolika
Kondition: lagad
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 maj 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
20/5 15:34:12 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
-
5171 Ljuskrona
Empirestil. Höjd: 50 ca
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:51 -
5287 Ljuskrona
Italien. Höjd: 60 cm
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:23 -
5357 Ljuskrona
Rokokostil. Höjd: 75 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:56
-
5237 Malmkrona
1800-tal. Höjd: ca 55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:49 -
5056 Plafond
Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Orrefors. Gla..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:32 -
5356 Takarmatur
med prismor. Diameter: ca 40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:55